Microsoft prezanton Surface Book 3

Microsoft ka lansuar zyrtarisht Surface Book 3. Jo shumë gjëra kanë ndryshuar për pajisjen përsa i përket pamjes së jashtme, por qarkorja e brendshme është aty ku është ndryshimi. Kjo shtesë e re për familjen Surface u zbulua zyrtarisht së bashku me Surface Go 2 sot. Dhe laptopi i shkëputshëm më në fund mori freskimin e vonuar.

Microsoft vendosi të shkojë me CPU-të e fundit të gjeneratës së 10-të Intel, të koduar me emrin Ice Lake. Kishte fjalë që kompania mund të zgjedhë procesorët Comet Lake.

Të dy janë procesorë të gjeneratës së 10-të, por Ice Lake është bërë në një proces 10nm, ndërsa Comet Lake është 14nm.

Sa për opsionet e CPU-së, ne kemi Core i5-1035G7 dhe Core i7-1065G7 në dispozicion. Modelet Core i5 nuk ofrojnë grafikë të dedikuar, ndërsa varianti 15 inç i Surface Book 3 vjen vetëm me Core i7.

GPU gjithashtu mori një pamje të vërtetë. Modeli me 13,5 inç ju jep variantin 4 GB Max-Q të NVIDIA GeForce GTX 1650, ndërsa ai 15-inç vjen me një GTX 1660 Ti Max-Q me 6 GB.

Në anën e ekranit, ne kemi një ekran 3000 x 2000 në modelin 13.5-inç, ndërsa ai 15-inç ofron një rezolucion prej 3240 x 2160 pikselëve.

Microsoft gjithashtu pretendon se Surface Book 3 ka jetëgjatësinë më të mirë të çdo pajisjeje që ka bërë deri tani. Jetëgjatësia e baterisë është vlerësuar në 17.5 orë në modelin 15 inç dhe 15.5 orë në variantin me 13.5 inç.

Të gjitha këto përmirësime do të thonë që çmimi fillestar i Surface Book 3 është pak më i lartë dhe shkon në 1.599 dollarë. Do të jetë në dispozicion duke filluar nga data 21 maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *