LATEST ARTICLES

Çfarë i ndodh trupit në të 30-tat?

Mosha është thjesht një numër, por megjithatë fakti që mosha e trupit ndryshon është thjesht shkencë. Për kuriozitet, ja disa ndryshime që ndodhin kur arrini 30 vjeç. Ngadalësohet metabolizmi Sigurisht që e keni menduar se kur kemi qënë adoleshent, mund të hanim edhe tre pjata makarona e të mos fitonim as një kilë më tepër? Epo, sipas The America Council on Exercise,...

Gruaja me flokët 17 metra, rrezikon të paralizohet (FOTO)

50- vjeçarja, Asha Mandela, e njohur me nofkën “Rasta Rapunzel” është paralajmëruar disa herë nga mjekët që mund të përfundojë e paralizuar nga pesha e flokëve të saj. Kjo pasi ato po i shkaktojnë dëmtime të shpinës. Ajo është gruaja me flokët më të gjatë në botë dhe i mban ato në formë gërshetash te vegjël. 50- vjeçarja, Asha Mandela, e...

Femijet qe nuk flene gjat nates jane shume me te zgjuar.

Foshnjat shpesh gjatë natës nuk flënë gjumë dhe ky shtë një shqetësim i madh sidomos për prindërit. Të gjithë dëshirojmë që gjatë natës fëmija të jetë i qetë dhe në gjumë por ndodh që jo në të gjithë rastet të jetë kështu. Sidoqoftë, nëse bebja është duke ju zgjuar nga gjumi vazhdimisht me të qara, atëherë kjo mund të jetë...

Nuk donte t’i tallnin vajzën për mbipeshën e tij, 45 vjeçari pëson ndryshimin e madh

Një baba nga Roçesteri i ShBA, ka humbur në peshë vetëm për faktin se vajza mund të binte pre e bullizmit në të ardhmen se kishte një baba të shëndoshë. Karl Prodrik, 45 vjeç, kishte shtuar në peshë së fundmi pasi konsumonte shumë sanduiça dhe ëmbëlsira në autogrillat ku ai ndalonte ndërsa punonte si shofer kamioni. Karl tha se arsyeja e...

Mjafton ta perdorni 2 here ne dite, do te pastroj arteriet tuaja ne thellesi

Sëm. undja e arterieve e quajtur arterioskleroza shkaktohet nga akumulimi i yndyrës në muret e brendshme të enëve të gja. kut. Sipas ekspertëve, kjo është një gjendje shumë e rëndë shëndetësore sepse mund të çojë në god. itje në zemër, hem. oragji cerebrale. Mënyra e jetesës dhe të ushqyerit ndikojnë shumë në bllo. kimin e arterieve dhe shfaqjen e këtyre...

Djali i saj tallej me shoket e klases te cilet ishin te varfer, me pas nena e tij beri ate qe duhen ta lexojne te gjithe

Jetojmë në një shoqëri të sëmurë që tenton të gjykojë të tjerët sipas mënyrës se si ata vishen ose makinës që ata zotërojnë. Është një mesazh që na vjen kryesisht nga mediat, e cila përcakton veprimet tona. Për këtë arsye, një nënë amerikane ishte shumë e shqetësuar kur pa që djali i saj filloi të gjykojë dhe kritikojë shokët e klasës...

Ke probleme me stomakun? Ja kura ideale dhe që nuk kushton asgjë

Brokoli ka qenë subjekt i shumë studimeve. Ato kanë konfirmuar përmbajtjen e antioksidantëve apo vlerat kundër qelizave të dëmshme. Por së fundmi, një studim tjetër ka konfirmuar se brokoli i bën shumë mirë shëndetit të stomakut. Ekspertët zbuluan se personat që konsumuan brokoli e përballuan tretjen me më shumë sukses në krahasim me personat e tjerë që ishin subjekt i një...

Dietologet japin siguri per kete leng : Heq 4 kg ne vetem 4 dite dhe perberesit i ka mjaft te thjeshte per tu gjetur

Si të humbisni ca kilogramë shpejt dhe të qëndroni në formë? Kjo është tema më e përhapur në bisedat mes femrave, në të gjithë botën. Po, është shumë, shumë i drejtë si shqetësim. Ne të gjithë e dimë se ka miliona dieta në planet, por edhe metoda për humbje peshe online. Të gjitha premtojnë se mund të humbisni peshë vetëm...

La nusen në altar për të shpëtuar një burrë, ky është shqiptari që u bë hero në Itali

Në 18 maj të vitit te kaluar, shqiptari Sokol Berisha lidhi kurorë me personin që i donte zemra. Gjatë momentit të ceremonisë, kur sapo i kishtë thënë “po” bashkëshortes, atij iu desh ta linte atë dhe të bënte punën që di të bëjë më mirë. Sokoli la nusen në altar dhe mori një defibrilator për të shpëtuar jetën e një...

Pothuajse te gjithe e keni kete lule ne shtepi, por a e dini rre/zikun qe u vjen nga kjo lule? Mesojeni tani dhe largojeni sa me pare

Nëse disa lule janë “oksigjen” dhe kanë aftësinë të purifikojë ajrin, disa lule të tjera janë toksike për ne ! Kontakti me gjethet e luleve që do të përmendim më poshtë mund të vënë në rre. zik shëndetin, por fëmijët e vegjël dhe kafshët janë më të rrez. ikuarit. Ky lloj zambaku emeton në ajër disa enzima toksike të quajtura...